Kino Lumière si svoje narodeniny pripomína 5. septembra. Okrem bežných predstavení ponúkne v tento deň pod názvom Narodeniny v Lumièri rôznorodý program, z ktorého si vyberie každý. Premietne sa digitálne reštaurovaný film Krzysztofa Kieślowského Tri farby: Modrá (1993), hudobná komédia Blues Brothers (1980) Johna Landisa a zo zbierkových fondov Slovenského filmového ústavu bude uvedený program z prehliadky Lumière pod paľbou venovanej 80. výročiu SNP a pásmo Archív v krátkosti. V septembri kino tiež spúšťa nový projekt Kino bez bariér.
Kino Lumière pod svojím súčasným názvom premieta od 5. septembra 2011, v prevádzke ho má Slovenský filmový ústav. Svoje tohtoročné trináste narodeniny oslavuje v rekonštruovanej podobe. „Kino Lumière po viac ako ročnej rekonštrukcii opätovne otvorilo svoje priestory tento rok 6. februára,“ hovorí Zita Hosszúová, manažérka Kina Lumière. „K dnešnému dňu môžeme konštatovať, že sa diváctvo k nám postupne vracia a pomaly sa blížime k návštevnosti z obdobia spred pandémie covidu. Tiež nás nesmierne teší, že bezkonkurenčne najúspešnejším filmom nášho kina v tomto roku je slovenský koprodukčný film Vlny, ktorý na 35 vypredaných predstaveniach videlo 4 000 návštevníkov. Päticu najúspešnejších filmov dopĺňajú tituly Dokonalé dni, Chudiatko, Anatómia pádu a Zóna záujmu. Tieto výsledky naznačujú, že smer, ktorý máme dlhodobo nastavený – byť repertoárovým klubovým kinom, má zmysel a odozvu.“
Trináste narodeniny si Kino Lumière pripomenie filmami, ktorými chce osloviť rôzne skupiny divákov. Nie je náhodou, že súčasťou narodeninového programu je aj ikonický film Krzysztofa Kieślowského Tri farby: Modrá. Kino sa ním hlási k farbe, ktorá sa stala dominantnou v jeho priestoroch po rekonštrukcii. Snímka Tri farby: Modrá je prvým filmom Kieślowského voľnej trilógie Tri farby, ktorá vznikla vo francúzsko-poľskej koprodukcii v 90. rokoch. Jej východiskom je otázka, či ideály Veľkej francúzskej revolúcie Sloboda, rovnosť, bratstvo majú význam aj pre súčasného človeka. Film získal Zlatého leva a Volpiho pohár za ženský herecký výkon pre Juliette Binoche na MFF v Benátkach a päť francúzskych národných cien Cézar. Kino Lumière ho uvedie v cykle Reštaurovaná klasika. Pre milovníkov dobrej hudby a kvalitnej zábavy Kino Lumière v deň svojich narodenín pripravilo aj projekciu digitálne reštaurovanej akčnej hudobnej komédie Blues Brothers režiséra Johna Landisa z cyklu Music & Film. Diváci v nej uvidia mnoho známych osobností filmového a hudobného sveta, ako sú Ray Charles, James Brown, Aretha Franklin, Cab Calloway, Twiggy či Carrie Fisher.
Zo zbierok Slovenského filmového ústavu je zostavený rozsiahly štvormesačný cyklus Lumière pod paľbou, ktorý kino uvádza od konca augusta pri príležitosti 80. výročia Slovenského národného povstania. Jeho zámerom je predstaviť menej známe alebo zabudnuté diela o Povstaní a odboji. V deň narodenín kina sa z tohto cyklu premietne film Človek na moste (1972) Jána Lacka, ide o drámu, ktorej hlavnou témou je rozhodovanie sa medzi službou okupantom a rezistenciou. Z archívnych fondov SFÚ sa v deň narodenín kina premietne aj pásmo krátkych filmov z rokov 1958 – 1967 nazvané Archív v krátkosti, v ktorom budú uvedené filmy Niekedy v novembri (1958) Štefana Uhra, Angkorvat (1959) Vlada Kubenka, Ohnivé rieky (1965) Ctibora Kováča, Vyrástli z dreva (1962) Vojtecha Andreánskeho, Hr. Peklo (1967) Vlada Kubenka a Vstup zakázaný! (1961) Milana Černáka.
Kino Lumière oslávi svoje trináste narodeniny aj spustením nového projektu Kino bez bariér zameraného na sprístupnenie filmového zážitku pre všetkých. Od 4. septembra sa budú pravidelne, vždy prvú stredu v mesiaci o 10.00 hod. a 17.00 hod., konať filmové predstavenia prístupné aj pre ľudí so zrakovým či sluchovým znevýhodnením. Filmy budú vybavené deskriptívnymi titulkami a audiokomentármi, pričom všetky sprievodné podujatia budú tlmočené do slovenského posunkového jazyka. Vstupné na tieto projekcie bude znížené na 3 eurá a otvorené bude aj širokej verejnosti. Projekt je výsledkom dôkladného výskumu a školení zamestnanectva v oblasti kultúry, komunikácie, asistencie či sprevádzania týchto cieľových skupín v spolupráci s Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska a OZ Myslím – centrum kultúry nepočujúcich a vznikol s cieľom zabezpečiť čo najpríjemnejší a inkluzívny filmový zážitok. Kino Lumière projekt realizuje v spolupráci s Asociáciou slovenských filmových klubov a zahraničnými partnermi pod vedením CK ZAMEK v Poznani a vďaka podpore Európskej únie. V stredu 4. septembra projekt otvorí koprodukčný film Vlny (2024) Jiřího Mádla. Od októbra kino spúšťa aj populárno-náučný cyklus o dejinách svetovej a slovenskej kinematografie Filmový kabinet a premietať začne aj Filmotéka, ktorá bude ponúkať svoj program denne okrem soboty a nedele.
Kino Lumière je po rekonštrukcii, ktorá sa týkala jeho interiéru aj projekčných a prevádzkových technológií, moderným priestorom po vizuálnej a technologickej stránke. V dňoch od 10. do 15. septembra bude pokračovať posledná fáza rekonštrukcie, kedy bude v priestore kina osadená výťahová plošina. Vďaka nej budú kinosály v podzemnom podlaží (K3, K4) prístupné aj ľuďom s pohybovým znevýhodnením. Počas osádzania zariadenia v uvedenom termíne bude Kino Lumière pre verejnosť zatvorené, kaviareň zostane otvorená v štandardných hodinách.
PR: Simona Nôtová
redakcia PremiumNews