Československá architektúra rokov 1958 – 1989 bola unikátna. Povojnové stavby odrážali fascinujúcu tvorivú energiu, ale aj politický odraz doby. A dnešný prístup k týmto svavbám odráža taktiež dobu. A náš postoj k nie až tak dávnej histórii. Mimoriadny a veľmi dobre hodnotený dokument Architektúra ČSSR 58 – 89 prichádza do kín
21. novembra.Ide o dokument, ktorý ako prvý ucelene mapuje českolovenskú architektúru druhej polovice 20. storočia. Autorom námetu je Vladimír 518, uznávaný český umelec pôsobiaci v sfére výtvarnej, literárnej i hudobnej, ktorý o sebe tvrdí, že architektúrou je roky fascinovaný. Preto o nej napísal publikáciu Architektúra 58 – 89, ktorá zaujala Jana Zajíčka. Tento ju následne spracoval pre potreby filmového dokumentu, ktorý mapuje nielen architektúru, ale aj osobné životné príbehy architektov tohto historického obdobia. Práve oni boli hrdinami svojej doby, ktorí napriek izolácii od svetového architektonického diania dokázali vytvoriť vlastné kreatívne prístupy. Dokument divákom poskytne výpovede architektov, akými sú Alena Šrámková, Václav Aulický, Miroslav Masák, Martin Rajniš, Otakar Binar, Zdenka M. Nováková, Zdeněk Rothbauer, Jiří Suchomel, Zbyšek Stýblo, Ivan Matušík, Iľja Skoček, Viera Mecková, Alexander Mlynárčik, Jan Bahna či ich mladší kolegovia Josef Pleskot a Ladislav Lábus.
Architektúra ČSSR 58 – 89 predstaví budovy z územia Československa na prakticky celom území – od Karlových Varov, Prahu, Liberec, po Bratislavu, Piešťany, Martin i Ružomberok. Diváka určite poteší, že sa venuje aj unikátnym a notoricky známym stavbám, akými sú napr. bratislavský Istropolis, obchodný dom Prior, hotel Kyjev, budova Slovenského rozhlasu, Matice slovenskej v Martine či aj Vysokej školy poľnohospodárskej v Nitre.
Autorom námetu je český umelec Vladimír 518, pre ktorého išlo spočiatku o čisto súkromný záujem a záľubu v architektúre. Jej výsledkom bola už spomínaná publikácia, prednášky, prezentácie – pozornosť bola sústredená však iba na Česko. Až vízia dokumentu priniesla prepojenie slovenskej a českej architektúry, ktoré idú spolu ruka v ruke a ktoré by mali byť zásadne prepájané. Aj z tohto titulu ide o jedinečný dokument, ktorý má pre dokumentáciu československej architektonickej scény mimoriadny význam.
Dokument Architektúra ČSSR 58 – 89 prinesie do slovenských kín distribučná spoločnosť CinemArt SK 21. novembra.
PR: Perla Žinčíková
redakcia PremiumNews