Minister Lavrov prezradil o návšteve premiéra Roberta Fica v Rusku!

V uplynulých dňoch sa slovenský premiér Robert Fico stretol v Moskve s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, aby prediskutovali budúcnosť energetickej spolupráce medzi Slovenskom a Ruskom. Stretnutie bolo obzvlášť dôležité v kontexte pripravovaného ukončenia tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu, ktorý sa má definitívne zastaviť začiatkom budúceho roka. Ficova návšteva vyvolala kritické reakcie, najmä zo strany Ukrajiny, ale aj časti európskych lídrov.

Hlavným cieľom rokovaní bolo riešenie otázky, ako zabezpečiť stabilné dodávky plynu pre Slovensko a ďalšie európske krajiny, ktoré sú závislé na ruskom plyne. Podľa šéfa ruskej diplomacie Sergeja Lavrova Fico jasne vyjadril obavy Slovenska z blížiaceho sa ukončenia tranzitnej dohody, čo by znamenalo prerušenie dlhoročného energetického spojenia. Lavrov tiež zdôraznil, že o ruský plyn majú záujem aj Rakúsko a Maďarsko, čo ukazuje, že otázka dodávok plynu nie je len slovenskou, ale širšou európskou záležitosťou.

Ruský vicepremiér Alexander Novak v tejto súvislosti podotkol, že budúcnosť tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu je stále predmetom rokovaní medzi Európskou úniou a Kyjevom. Rusko je však pripravené na alternatívy, vrátane využívania iných trás na dodávky plynu. Tento prístup otvára nové možnosti pre Slovensko a ďalšie krajiny, ktoré by mohli získať prístup k ruskému plynu aj bez závislosti na ukrajinskom tranzite.

Fico po stretnutí s Putinom zdôraznil, že chce „štandardizovať“ vzťahy medzi Slovenskom a Ruskom. To znamená posilniť ekonomickú spoluprácu, ale aj otvoriť priestor na dialóg o širších geopolitických témach, vrátane vojny na Ukrajine. Ficov postoj však vyvolal kritiku ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý Ficovu návštevu v Moskve označil za snahu pomôcť Rusku v jeho ekonomickej vojne proti Západu. Podľa Zelenského Fico odmietol ponuku Európskej komisie na kompenzáciu straty ruského plynu, čo môže oslabiť energetickú nezávislosť Slovenska a posilniť ekonomické väzby s Ruskom.

Tento vývoj naznačuje, že Slovensko bude musieť v najbližších mesiacoch balancovať medzi európskymi záväzkami a potrebou zabezpečiť spoľahlivé dodávky plynu pre svoju ekonomiku. Ficova návšteva v Moskve otvorila nové možnosti na rokovania, ale zároveň vyvolala otázky o tom, akým smerom sa Slovensko bude v budúcnosti energeticky a politicky orientovať.

Rokovania o dodávkach plynu budú v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch pokračovať a ich výsledok bude mať zásadný vplyv nielen na Slovensko, ale aj na širšie európske energetické záujmy.

Zdroj: agentura TASS

redakcia PremiumNews

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *