Prechod na obnoviteľné zdroje energie: Cesta k udržateľnosti alebo hrozba pre konkurencieschopnosť?

V posledných rokoch sa Európska únia čoraz viac sústreďuje na podporu obnoviteľných zdrojov energie (OZE) s cieľom znížiť závislosť od fosílnych palív a bojovať proti klimatickým zmenám. Solárna a veterná energia sa stávajú kľúčovými súčasťami energetických stratégií mnohých členských krajín. Napriek tomu, kritici varujú, že prehnané presadzovanie týchto zdrojov môže ohroziť konkurencieschopnosť európskych ekonomík.

Jedným z hlavných problémov OZE je ich nestabilita. Veterné a solárne elektrárne závisia od poveternostných podmienok, čo znamená, že ich výkon nie je kontrolovateľný. Na vyrovnanie týchto výkyvov je potrebná záložná kapacita, často poháňaná fosílnymi palivami, čo zvyšuje náklady na prevádzku elektrickej siete. Tento faktor prispieva k vyšším cenám elektriny, čo môže oslabiť priemyselnú konkurencieschopnosť európskych firiem, ako ukazuje príklad Nemecka, kde ceny energií patria medzi najvyššie v Európe.

Na druhej strane, USA, pod vedením Donalda Trumpa, zvolili cestu rozvoja fosílnych palív, čo im umožňuje produkovať lacnejšiu elektrinu. To im môže poskytnúť konkurenčnú výhodu v technologicky náročných odvetviach, ako sú dátové centrá a umelá inteligencia.

Otázkou zostáva, či je Európska únia pripravená na masívny prechod k obnoviteľným zdrojom bez ohrozenia svojej konkurencieschopnosti, alebo bude potrebné nájsť rovnováhu medzi ekologickými cieľmi a ekonomickou realitou.

redakcia PremiumNews

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *