SmartLab – zážitkové laboratória vedy a techniky našli svoje stále miesto v knižniciach

Verejné knižnice sa aktívne zapoja do popularizácie vedy, techniky, inovácií a výskumu. Inteligentné laboratória – SmartLab v slovenských knižniciach budete môcť navštíviť už v máji. 

Predstavte si miesto, v ktorom okrem obľúbených kníh a rôznych voľnočasových aktivít, nájdete priestor pre kreativitu a sebarealizáciu. Môžete si tu vytlačiť obľúbenú postavičku na 3D tlačiarni, naučiť sa programovať robota, pracovať s drevom či vzdelávať sa v oblasti umelej inteligencie. Pre predstavu nemusíte chodiť ďaleko, stačí do najbližšej obľúbenej verejnej knižnice, kde sa tradičné stretáva s moderným. 

Viac služieb pre širokú verejnosť

Knižnice sa stávajú čoraz významnejším kultúrnym, komunitným a najmä vzdelávacím centrom pre širokú verejnosť. Vďaka svojej otvorenosti a dôveryhodnosti sú súčasťou občianskej vybavenosti a ponúkajú stále viac služieb, ktoré na prvý pohľad nesúvisia s tradičným knihovníctvom. 

To sú iba niektoré z dôvodov, prečo knižnice v krajinách, ako USA, Kanada, Nemecko či Fínsko zriaďujú rôzne typy kreatívnych dielní vo svojich priestoroch,“ vysvetľuje Róbert Gálik, riaditeľ CVTI SR. Od roku 2021 CVTI SR prostredníctvom svojej Vedeckej knižnice aktívne podporuje budovanie kreatívnych dielní a digitálne zručnosti knihovníkov v rámci svojej siete partnerských knižníc s názvom Knižnice pre Slovensko (KPS). „Veľmi nás preto teší, že vďaka Národnej stratégii výskumu, vývoja a inovácií 2030 sme dnešným oficiálnym otvorením sprístupnili pre verejnosť kreatívno-vzdelávacie inteligentné laboratóriá v 50 knižniciach po celom Slovensku, ktoré nazývame SmartLaby, dodáva Róbert Gálik počas slávnostného otvorenia SmartLabov, ktoré sa uskutočnilo dňa 24. apríla v Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra vo Zvolene. 

Nové zručnosti,  inovatívne poznávanie

Inteligentné laboratórium je unikátny priestor knižnice, ktorý spája kreatívnu dielňu so zážitkovým vzdelávaním. Jeho koncepcia je prispôsobená rôznym typom verejných knižníc, ktoré môžu nielen poskytovať nové služby pre verejnosť, ale najmä vzbudzovať záujem o vedu, výskum a inovácie. V súlade s Národnou stratégiou výskumu, vývoja a inovácií 2030 je cieľom SmartLabov zvyšovanie záujmu o STEAM oblasti (vedu, techniku, inžinierstvo, umenie a matematiku) u detí a mládeže prostredníctvom hravého vzdelávania v knižniciach. „Chceme však tento cieľ prekročiť a poskytnúť možnosť komukoľvek bez ohľadu na vek objaviť svoju kreativitu, zhmotniť svoje nápady čí získať nové digitálne alebo manuálne zručnosti“, konkretizuje Jozef Dzivák, riaditeľ Vedeckej knižnice CVTI.

Od hravých robotov po vlastné projekty

SmartLab alebo inteligentné laboratórium, makerspace či kreatívna dielňa. To sú názvy pre priestor, v ktorom sa poskytujú nové služby digitálnych technológií výroby, podporuje kreativita a rozvíjajú tradičné i digitálne zručnosti. Žiaci si môžu v knižnici vyskúšať hravé roboty a mikropočítače, ktoré vzbudzujú záujem o programovanie, robotiku či umelú inteligenciu. Tí najmenší sa oboznámia s programovaním pomocou kreslenia farebných dráh, staršie deti si vyskúšajú blokové programovanie a pokročilí môžu skúsiť programovanie v jazyku Python a dokonca sa zúčastniť robotických súťaží. 

Na podporu kreativity, prototypovania a tvorby vlastných projektov sú v SmartLabe k dispozícii rôzne výrobné technológie, ako 3D tlač, sublimačná tlačiareň, termolis, rezací ploter a pyrografické stanice. Nájde sa tu priestor pre každého – od začínajúcich dizajnérov a umelcov až po nadšencov technológií“, dopĺňa Dávid Baranko, projektový manažér a koordinátor konzorcia Knižnice pre Slovensko.

Prepojenie s knihami

Jedinečné priestory, v ktorých sa spája kreativita a technológie, otvorí väčšina verejných knižníc v regiónoch a hlavnom meste Slovenska v máji. 

Prvé slávnostné otvorenie SmartLabu pripravila Zemplínska knižnica v Trebišove už začiatkom marca, ďalšie sa postupne pripájajú. V máji 2025 už bude všetkých 50 knižníc pripravených, aby mohli začať realizovať prvé podujatia a poskytovať služby používateľom.

„Inteligentné laboratória sú jedinečnou príležitosťou nielen pre popularizáciu vedy a výskumu u detí a mládeže po celom Slovensku, ale aj na rozvoj a podporu samotných knižníc. Mnohé aktivity v SmartLabe budú prepojené s knihami, čítaním a inými knižničnými službami, čím podporíme aj tradičnú úlohu knižníc. Veríme, že vďaka tejto synergii sa stanú knižnice nezastupiteľným partnerom spoločnosti v digitálnej ére,“ dodáva Róbert Gálik.

Budovanie Inteligentných laboratórií je realizované v rámci opatrenia Podporovanie rozvoja inteligentných laboratórií v knižniciach. Opatrenie je súčasťou Akčného plánu Národnej stratégie výskumu, vývoja a inovácií 2030, ktorej autorom je Výskumná a inovačná autorita Úradu vlády SR. Viac informácii o realizácii opatrenia a aktualitách nájdete na webe smartlab.cvtisr.sk.

Zvedavé debaty v knižniciach 

Slovenské knižnice sú v roku 2025 zjednotené pod heslom Knižnice pre všetkých – Knižnica, priestor istoty. Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti, s cieľom popularizovať vedu v regiónoch Slovenska, pripravila v priestoroch krajských knižníc aj jedinečné diskusie so slovenskými vedkyňami a vedcami.

Zvedavé debaty – Ženy vo vede sú novým krokom v popularizácii vedy na Slovensku. Spájajú slovenské vedecké osobnosti a ich výskum s verejnosťou prostredníctvom jedinečných diskusií, ktoré inšpirujú, vzdelávajú a prepájajú. „Chceme vedu poľudštiť pre obyčajných ľudí, ukázať im, že za ňou stoja rovnakí ľudia ako oni, ktorí majú svoje rodiny, svoje starosti, ale aj niečo navyše – lásku k objavovaniu, vedeckému poslaniu a odhodlanie zlepšiť svet,“ približuje cieľ a poslanie podujatí Štefánia Bartošová, riaditeľka Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti. 

Zvedavé debaty sa realizujú v 6 slovenských mestách . Prvá debata sa uskutočnila začiatkom marca 2025 v Krajskej knižnici P.O. Hviezdoslava v Prešove pri príležitosti Týždňa slovenských knižníc. Druhú časť Zvedavých debát – Ženy vo vede môže verejnosť zažiť už 24. apríla 2025 o 17:00 v priestoroch Krajskej knižnice Ľudovíta Štúra vo Zvolene. Všetky diskusie sú prístupné verejnosti bezplatne.

Odbor komunikácie CVTI SR

Ing. Štefánia Bartošová

videopressagency.sk

redakcia PremiumNews

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *