Šíriteľ mieru dalajláma sa vo filme Múdrosť šťastia aktuálne prihovára ľudstvu a vyzýva na vzájomnú spoluprácu

Nový film Múdrosť šťastia zachytáva zatiaľ posledné dalajlámovo účinkovanie v celovečernom dokumente. Tento rok deväťdesiatročný duchovný vodca Tibetu sa na vrchole deviatich mimoriadne náročných desaťročí, keď sa od štyroch rokov ocitol v centre pozornosti celého sveta, zamýšľa, ako nájsť rovnováhu medzi budhistickými tradíciami a súčasnými hodnotami našej globalizovanej spoločnosti. Ako mimoriadnu a veľmi naliehavú vníma potrebu prekonať násilie a vojny a tiež aktívne riešenie faktu, že stojíme na pokraji ekologického kolapsu. Výkonnými producentmi filmu, ktorý vstúpi do kín 15. mája, je herec a dlhoročný dalajlámov študent Richard Gere a režisér ocenený cenou Emmy Oren Moverman. Film Múdrosť šťastia vznikol v réžii švajčiarskeho dua Barbary Millerovej a Philipa Delaquisa, za kamerou stál svetovo uznávaný fotograf a kameraman Manuel Bauer. Distribútorom je spoločnosť Garfield Film.

Ukážka z filmu:

„Biologicky vzaté majú všetky spoločenské tvory zmysel pre komunitu. Bez komunity nedokáže prežiť jediná ľudská bytosť. Preto by sme mali vytvoriť svet, v ktorom všetkých osem miliárd ľudí je jednou spoločnou ľudskou komunitou. Sme bratia a sestry – ľudstvo, hovorí vo filme Múdrosť šťastia 14 dalajláma.

Kameraman snímky Manuel Bauer dalajlámu začal fotoaparátom dokumentovať už v roku 1990, kedy ho fotil priamo v severoindickej Dharmasale na účely výstavy Tibetská kultúra na cudzej pôde. Barbara Millerová je oceňovaná dokumentárna režisérka. Vo filmovom priemysle pracuje od roku 2000, kedy sa podieľala na vzniku dokumentu režiséra Christiana Freie Vojnový fotograf, ktorý bol nominovaný na Oscara®. Na svojom konte má viac ako dve desiatky uznávaných dokumentov pre švajčiarsku televíziu Schweizer Fernsehen zameraných na výrazné a často rezonujúce témy. Medzi nimi napríklad film Zakázané hlasy o ženách, ktoré sa nebáli postaviť diktatúram, Sex na internete či Vagína (#Female Pleasure). Práve posledný menovaný sa stal najúspešnejším dokumentárnym filmom vo Švajčiarsku a v roku 2019 najúspešnejším švajčiarskym dokumentom na svete.

Pôsobenie 14. dalajlámu alias Tändzina Gjamccho na čele tibetských budhistov trvá dlhšie, než trvala vláda kráľovnej Alžbety II., v dvoch rokoch bol rozpoznaný za reinkarnáciu 13. dalajlámu, vysvätený bol ako štvorročný chlapec v paláci Potála v Lhase. Vzdelanie získal vo všetkých štyroch tradičných školách budhizmu, ale aj v histórii, astrológii a iných vedách. Plnú zodpovednosť vyplývajúcu z funkcie prevzal v šestnástich rokoch. Tento rok 6. júla oslávi 90 rokov. V roku 1950 do Tibetu vpadla Čínska ľudová oslobodenecká armáda a dalajláma bol o deväť rokov neskôr nútený uchýliť sa do exilu v indickom meste Dharmasala. Do roku 2011 tu bol hlavou Ústrednej tibetskej správy.

Dalajlámova schopnosť súcitu dlhodobo fascinuje aj kameramana filmu Manuela Bauera.„Dalajláma pristupuje ku všetkým ľuďom, ku všetkým živým bytostiam, s rovnakou úctou. S veľkou disciplínou vstáva každý deň o pol štvrtej ráno a praktizuje analytickú meditáciu, v ktorej sa trénuje v rozpoznávaní svojich emócií behom niekoľkých sekúnd a ich nasmerovanie na niečo pozitívne. Jeho myšlienky a činy vedie súcit. Súcit je najdôležitejším základom nášho spolužitia,“ uvádza Bauer.

Filmári dostali povolenie nakrúcať v priestoroch dalajlámovho sídla v Indii a s pomocou indického filmového štábu pripravili detailne prepracovanú scénu. Špeciálne kamerové príslušenstvo tvorcom umožňovalo viesť s dalajlámom osobný rozhovor, zatiaľ čo kamera zachytávala jeho priamy pohľad do objektívu. Podľa režisérky Barbary Millerovej z dalajlámovej osoby vyžaruje aura tepla a lásky, je celkom priamy, prístupný a vždy sa rád zasmeje. Film na veľkom plátne rekapituluje dalajlámove poznatky a postrehy k téme 21. storočia. „Dalajláma nás sprevádza filmom a pýta sa, ako si môžeme my, „moderní“ ľudia navodiť pokojnú myseľ a pocity šťastia napriek všetkým stresom každodenného života, neistotám, ktoré prináša napríklad klimatická kríza, alebo úzkostiam spôsobeným prebiehajúcimi vojnami. Práve tá ľahkosť mysle nám pomáha vytvárať mier a spravodlivosť navonok, čo nám umožňuje spojiť sa,“ hovorí režisérka Barbara Miller.

Film vznikol v produkcii spoločností Das Kollektiv Für Audiovisuelle Werke a Mons Veneris Films. 

Distribútor SR:

Garfield Film, www.garfieldfilm.sk

PR: Perla Žinčíková

redakcia PremiumNews

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *