Divadlo Aréna sa po troch rokoch rekonštrukcie budovy vracia na svoju domácu scénu. Slávnostné otvorenie divadla a otvorenie novej divadelnej sezóny 2024/25 sa bude konať 17. novembra 2024 a bude sprevádzané premiérovým uvedením inscenácie Henrika Ibsena Nepriateľ ľudu.
TVORCOVIA:
Preklad: Ladislav OBUCH
Úprava: Viliam KLIMÁČEK, Rastislav BALLEK, Laura FEDOROVÁ
Dramaturgia: Saša SARVAŠOVÁ
Scéna a kostýmy: Barbora ŠAJGALÍKOVÁ
Hudba: Barbora TOMÁŠKOVÁ
Svetelný dizajn: Robert POLÁK, Róbert MAČKAY
Videoprojekcie: František GAŽÍK
Zvukový dizajn: Juraj BIELIK
Masky: Andrea ŠTRBOVÁ
Asistent réžie: Laura FEDOROVÁ (poslucháčka VŠMU)
Réžia: Rastislav BALLEK
HRAJÚ:
Dávid HARTL
Ján JACKULIAK
Gregor HOLOŠKA
Zdenka KVASKOVÁ
PREMIÉRA v Divadle Aréna: 17. a 18. novembra 2024 o 19:00 hod.
Henrik Ibsen – nórsky dramatik, spisovateľ a maliar, považovaný za najväčšieho nórskeho autora všetkých čias, bol zakladateľom realistickej drámy. Jeho hry boli v čase jeho pôsobenia posudzované ako poburujúce, pretože kritizovali meštiansku spoločnosť a jej morálku, skrývajúcu sa za pozlátko.
K Ibsenovým najvýznamnejším divadelným hrám zaraďujeme: Peera Gynta (1867), známu Noru (Dom bábik, 1879), Strašidlá (1881), Pani z prímoria (1888) či Hedu Gablerovú (1890).
Po realistickej línii nasledujú v Ibsenovej tvorbe tituly, smerujúce k symbolizmu: Divá kačka (1884) a Rosmersholm (1886) – príbeh váhavého muža, bývalého farára, vdovca Johannesa Rosmera, ktorý bol v roku 2013 inscenovaný v Divadle Aréna, taktiež v réžii Rastislava Balleka.
Nepriateľ ľudu (En Folkefiende, 1882) je hra čiastočne inšpirovaná skutočnými udalosťami. Je to Ibsenova posledná hra, v ktorej sa snažil aktívne bojovať za spoločenské témy.
Hlavná postava s autobiografickými črtami – Dr. Tomáš Stockmann, lekár v kúpeľnom mestečku, zistí, že liečivá voda je znečistená a ohrozuje zdravie pacientov. Za svojim zistením, ktoré má potvrdené výsledkami z laboratória, si rázne stojí. Nepočíta však s tým, ako jeho zistenie a pevný postoj rozbúria život v meste. Stretnú sa záujmy skupín obyvateľov a predstaviteľov obce a kúpeľov. Svoju úlohu hrajú aj premenlivé postoje „nezávislej tlače“.
Klasické dramatické dielo, napísané v roku 1882, prináša nanajvýš aktuálne otázky:
Má ten, kto vládne pravdu?
Oplatí sa bojovať za pravdu?
A kto je skutočným nepriateľom ľudu?
Inscenáciu uvádzame pri príležitosti 35. výročia Nežnej revolúcie a je súčasťou Občianskeho cyklu.
Divadlo Aréna patrí k jednej z najvýraznejších divadelných, ale i multikultúrnych scén na Slovensku. Odkedy bol do funkcie vymenovaný doterajší riaditeľ Juraj Kukura, sa divadlo profiluje
ako multižánrová scéna s národným významom. Vzniklo tu niekoľko oceňovaných inscenácií predovšetkým v rámci tzv. Občianskeho cyklu, ktorý priniesol 11 premiér pôvodných slovenských hier, písaných na objednávku Divadla Aréna, na tému kontroverzných epoch a osobností slovenskej histórie s presahom do súčasnosti.
Aréna sa stala prakticky jediným divadlom profilujúcim sa ako divadlo s jasným politickým myslením a spoločenskou angažovanosťou, prinášajúce každú sezónu nové témy. Divadlo Aréna spolupracuje s etablovanými režisérmi z domáceho i zahraničného prostredia, prináša priame prenosy z Metropolitnej opery v New Yorku, organizuje jazzové koncerty, Detskú univerzitu Komenského a od februára 2015 premieta najväčšie skvosty domácej a svetovej kinematografie. Po rekonštrukcii budovy divadla (2021-2024) tu našli priestor aj tanec a pohyb.
Ing. Ján Lukáč
Marketing & PR
redakcia PremiumNews