Festival sakúr a umenia už po tretíkrát v Bratislave

Festival sakúr a umenia je jarný festival umenia, ktorý sa koná v čase kvitnutia japonských čerešní. Zámerom projektu je obdiv ku kráse, podpora šírenia pozitívnych emócií, radosti prostredníctvom kultúry, ako aj rozvoj slovensko-japonských vzťahov.  Festival sakúr a umenia sa uskutoční 4.a 5.aprila 2025 v Bratislave.

Jeho tretí ročník sa uskutoční v piatok 4. apríla 2025 v mestskej časti Karlova Ves v Parku Suchá Vydrica a o deň neskôr 5. apríla v Dúbravke na Základnej škole Eugena Suchoňa Bratislava. 

Počas programu sa možno tešiť na japonské piesne, koncert žiakov a učiteľov ZUŠ Eugena Suchoňa, Ľudovú hudbu Lukáša Michálika, Detský folklórny súbor Klnka aj Dolina, japonskú džezovú speváčku Masumi Ormandy či ukážky bojových umení školy Kurilla Budokan. Súčasťou festivalu budú aj tvorivé workshopy, ukážky kaligrafie, japonské stolové hry, origami a ayatori či výstava výtvarných prác ZUŠ na tému sakúr.

Festival sakúr a umenia nadviazal na aktivitu Veľvyslanectva Japonska v Slovenskej republike. Vďaka nej sa na viacerých miestach Bratislavy udomácnila japonská čerešňa sakura. Skrášľuje nielen početné parky a sady v Bratislave, ale je aj symbolom slovensko-japonského priateľstva. 

„Obdiv krásy a umenia spája ľudí bez ohľadu na krajinu, v ktorej majú svoje korene. Japonsko sa vyznačuje hlbokým vzťahom k svojej histórii a tradíciám. Veľmi sa teším, že Bratislavčania čoraz viac objavujú nielen krásu japonských čerešní, ale aj japonskú kultúru, estetiku a spôsob života,“ konštatuje autor projektu Vladimír Grežo.

Vyhlasovateľom festivalu je Bratislavský kultúrny hub, o.z., v spolupráci s Veľvyslanectvom Japonska v SR, mestskými časťami Karlova Ves a Dúbravka, Domom kultúry Dúbravka, ZUŠ Eugena Suchoňa, Klubom dobrej fotografie a ďalšími partnermi. K výsadbe sadu v Dúbravke prispelo viacero známych osobností, ktoré si stromy „adoptovali“. Prvým z podporovateľov Sadu sa stal bývalý šéf slovenskej diplomacie  Pavol Demeš, ktorý spolu s autorom projektu Sadu sakúr a umenia v Dúbravke Vladimírom Grežom, stáli pri zrode projektu. 

Japonsko je späté so sakurami, s ich kvitnutím a obdivovaním, ktoré sa nazýva Hanami, čo doslova znamená sledovanie kvetov, ktorým celé Japonsko žije počas jarných mesiacov v roku. 

„Sakurova vlna“ sa postupne valí krajinou, smeruje od juhu Okinawy na sever Hokkaida. Sakury sú témou správ, miestom stretnutí a osláv, sú to čerešne s podmanivým kvetom, aj japonský národný symbol (jap. 桜 alebo 櫻). Ich kvitnutie plní média, predpovedajú ho meteorológovia.

Japonské čerešne sú výnimočné svojou dlhovekosťou, tradíciou. Kvitnú len istý čas, proces trvá zhruba dva týždne, cítiť v ňom radosť, no zároveň i trošku smútku.

Obdivovať krásu stromov, pristaviť sa, vnímať, no aj spoznať zvyky Japonska, ich kultúru, umenie, tvoriť, tešiť sa. O to všetko sa bude počas dvoch aprílových dní snažiť aj tretí ročník Festivalu sakúr a umenia.  Stačí sa pristaviť, vnímať, spoznávať. Srdečne pozývame.

Podrobný program:

4. apríl – mestská časť Karlova Ves – Park Suchá Vydrica

Hlavná scéna 

16:00-17:30

Otvorenie festivalu, privítanie hostí

FS Dolina – tanec zo Šariša

Ida Rapaičová – prednes básne (Maša Haľamová)
Masumi Ormandy – japonská džezová speváčka

Sprievodné aktivity

16:00-17:30

  • ukážky kaligrafie, origami a ayatori (Hisayo Yasuda, učiteľka japonského jazyka)
  • japonské doskové hry shogi a go (Slovenská asociácia shogi)
  • ukážky samurajských zbraní

5. apríl – mestská časť Bratislava – Dúbravka

Koncertná sála ZUŠ Eugena Suchoňa Batkova 2

15:00-15:10 otvorenie a príhovory

15:15-15:45 koncert japonských piesní (Mayuko Takine – klavír, Hana Friedová – soprán

16:00-16:50 koncert žiakov a učiteľov ZUŠ Eugena Suchoňa

Telocvičňa CVČ Klokan Batkova 2

17:00-17:15 ľudová hudba Lukáša Michálika

17:20-17:50 ukážky bojových umení (Kurilla Budokan – aikido / judo / daito-ryu aiki ju jutsu)

17:55-18:10 detský folklórny súbor Klnka

18:15 záver

Sprievodné aktivity

15:00-18:00

  • ukážky kaligrafie, origami a ayatori (Hisayo Yasuda, učiteľka japonského jazyka)
  • japonské doskové hry shogi a go (Slovenská asociácia shogi)
  • tvorivé dielne v spolupráci so ZUŠ Eugena Suchoňa
  • výstava výtvarných prác ZUŠ na tému sakúr
  • výtvarné dielne – japonská grafika a origami so Shiho Dono

PR: Lucia Marcinátová

videopressagency.sk

redakcia PremiumNews

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *