Rodina Leškovcov sa presťahovala z bytovky do vlastného domu. Čoskoro však Leškovci zistili, že vysoké náklady na vykurovanie môžu významne zaťažiť ich rodinný rozpočet. Rozhodli sa preto investovať do zateplenia s expandovaným polystyrénom. Výdavky na vykurovanie sa im tak podarilo znížiť až o 60 %.
Takmer dve tretiny rodinných domov na Slovensku sú energeticky neefektívne a potrebujú obnovu. Prvým krokom obnovy by mala byť vždy realizácia kvalitného zateplenia. To si uvedomili aj Leškovci z Kežmarku, ktorí vďaka zatepleniu šetria mesačne viac ako 60 % nákladov na vykurovanie. Investícia do zateplenia domu s využitím expandovaného polystyrénu sa rodine vrátila za dva roky.
Z bytovky do domu kvôli kuchynskému stolu
Pán Leško a jeho rodina žijú v podtatranskom meste Kežmarok. S manželkou sú spolu už 24 rokov a vychovávajú tri dcéry. Predtým, než sa pustili do kúpy domu, bývali v klasickej bytovke z konca 70. rokov. Byt si vlastnými silami postupne celý zrekonštruovali. Hoci mali byt už takmer dokonale prerobený, pánovi Leškovi s rodinou chýbala voľnosť a sloboda, ktorú môže poskytnúť len vlastný dom. „Jediné, čo nám v ,novom‘ byte chýbalo bol stôl. Teraz s manželkou radi hovoríme, že ku kúpe vlastného domu nás inšpirovala práve kúpa kuchynského stola,“ priznáva s úsmevom Ľuboslav Leško.
Vysnívaný dom si nakoniec našli priamo v Kežmarku. Presvedčila ich dômyselná dispozícia domu s dennou časťou na prízemí a nočnou na poschodí, rovnako ako vynikajúca občianska vybavenosť v okolí.
Nové zateplenie pre vyššie úspory
Po piatich rokoch spokojného bývania sa Leškovci rozhodli dom zmodernizovať. „Susedia si nás neveriacky premeriavali, keď videli, ako sme našu novostavbu oťukali zvonku i zvnútra takmer na hrubú stavbu,“ prezrádza pán Leško. Súčasťou rozsiahlej rekonštrukcie bolo aj nové zateplenie. O odborné vyhotovenie zateplenia sa postarala miestna realizačná firma. Nová tepelná izolácia priniesla výrazné zníženie nákladov na energie.
„Pred rekonštrukciou a novým zateplením sme za elektrinu platili približne 260 eur mesačne. Po zateplení sme dokázali znížiť tieto náklady pod 100 eur mesačne,“ spomína pán Leško. Investícia do zateplenia sa rodine vrátila približne za dva roky.
Na hrúbke záleží
Novostavba, ktorú Leškovci kúpili bola síce poctivo zateplená s expandovaným polystyrénom, no ten mal hrúbku len 5 cm. Pre nové zateplenie domu, preto pán Leško zvolil fasádny polystyrén EPS 70 F s hrúbkou 20 cm. Táto voľba bola kľúčová pre dosiahnutie optimálnej tepelnej izolácie. „Uvažovať o hrúbke izolácie menšej ako 10 cm je až na malé výnimky veľmi neekonomické. Treba si uvedomiť, že cena polystyrénu tvorí malé percento z celkových nákladov na zateplenie,“ vysvetľuje Juraj Urban, výkonný riaditeľ Združenia EPS SR. „Zvýšenie hrúbky polystyrénu o 1 až 5 cm je v pomere k celkovým nákladom na zateplenie zanedbateľné a zároveň sa ním dá dosiahnuť vyššia úspora nákladov na vykurovanie. Návrh zateplenia, ktorý zahŕňa aj výpočet potrebnej hrúbky izolačných panelov, odporúčame nechať na odborníkov,“ dodáva.
Prečo expandovaný polystyrén?
Na otázku, či pri zateplení uvažovali aj nad iným izolačným materiálom pán Leško odpovedá jednoznačne: „Iný tepelný izolant nepripadal do úvahy. Polystyrén je ľahký, cenovo dostupný, výnimočne trvácny a zdravotne nezávadný materiál. Realizačná firma, ktorá sa o zateplenie postarala, má s aplikáciou polystyrénu dlhoročné skúsenosti. „Prácu s polystyrénom vnímam ako omnoho rýchlejšiu a jednoduchšiu než s inými izolačnými materiálmi,“ konštatuje pán Leško.
Expandovaný polystyrén je navyše 100 % recyklovateľný. Pán Leško sa postaral o správne vytriedenie jeho odrezkov, ktoré zostali po zateplení. „V priebehu zatepľovania alebo búracích prác vzniká na stavbe aj odpad z expandovaného polystyrénu, ktorý je potrebné odniesť na zberný dvor, kde dochádza k jeho triedeniu. Následne sa posúva do recyklačných centier,“ vysvetľuje Juraj Urban zo Združenia EPS SR. Mapu zberných miest na Slovensku možno nájsť na tejto stránke. V prípade väčšieho množstva odpadu z EPS je možné dohodnúť sa priamo s recyklátorom na jeho odvoze z pozemku.
Zdravé „chladenie“
Jednou z ďalších výhod kvalitného zateplenia je, že v domácnosti udržuje optimálnu klímu nielen počas tuhšej podtatranskej zimy, ale aj v lete. „V dome je aj pri najväčších letných horúčavách príjemná teplota. Nemáme klimatizáciu a ani ju zatiaľ nepotrebujeme. Zateplenie pomáha udržiavať komfortné vnútorné prostredie, najdôležitejšie je nevpustiť teplo dovnútra,“ poznamenáva pán Leško. Dobre izolovaný dom funguje ako termoska. Tento prirodzený spôsob „chladenia“ je ekologický, pohodlný a prispieva k zdravšiemu prostrediu pre celú rodinu.
PR: Erika Skálová
redakcia PremiumNews