Päť zlozvykov, ktorými si škodíme: expertka na ajurvédu radí, čo zmeniť pre lepší život

Každodenné návyky významne ovplyvňujú naše zdravie a pohodu, no nie vždy ich vedome prispôsobujeme tomu, čo nám skutočne prospieva. Jana  Gurníková, autorka knihy Ajurvéda pre moderné ženy, prináša päť praktických odporúčaní, čo v každodennom živote prestať robiť, aby sme podporili rovnováhu tela a mysle. Svoje rady zakladá práve na princípoch ajurvédy, ktorú prispôsobila potrebám a tempu súčasného života.

Jana Gurníková, odborníčka na ajurvédu, sa intenzívne venuje šíreniu poznatkov o tejto starobylej indickej náuke o zdraví a životnej rovnováhe. V posledných rokoch sa totiž táto téma teší rastúcemu záujmu nielen v našich končinách. „Ajurvéda mi pomohla pochopiť nielen to, ako funguje naše telo, ale i to, aký hlboký dopad naň majú naše denné rozhodnutia či návyky,“ vysvetľuje Janka, ktorá študovala ajurvédu v Čechách a Indii a svoje skúsenosti už roky odovzdáva ženám prostredníctvom online kurzov, prednášok a už aj prostredníctvom knihy Ajurvéda pre moderné ženy.

Janka sa ajurvéde začala venovať po štúdiu na vysokej škole, keď ju oslovil prvý učiteľ ajurvédy Pavol Hlôška. „Vďaka nemu som sa hlbšie ponorila do ajurvédy, napriek tomu, že som do jeho školy nastúpila ako úplný začiatočník. Moje vnímanie sveta i seba samej sa postupne formovalo a nadobudlo zmysel aj harmóniu, ktoré teraz zdieľam so svojimi klientkami,“ spomína Gurníková.

Päť zlozvykov, ktorých sa treba zbaviť

Autorka v knihe odporúča napríklad to, ako zlepšiť každodenné návyky a zlepšiť život pomocou jednoduchých zmien:

  1. Jedlo neskoro večer
    „V ajurvéde platí, že tráviaci oheň najlepšie pracuje počas dňa. Keď jeme po zotmení, spomaľujeme trávenie a zaťažujeme telo,“ tvrdí a vzápätí upozorňuje, že neskoré večere môžu viesť k zhoršeniu kvality spánku a prispievať k nerovnováhe tela.
  2. Perfekcionizmus a tlak na výkon
    „Perfekcionizmus je v modernej spoločnosti veľmi rozšírený, no v ajurvéde veríme, že nie je nutné byť vo všetkom dokonalý,“ zdôrazňuje Janka. „Lepšie je robiť veci nedokonalo, ako ich nerobiť vôbec. Tieto nároky na seba z nás často vyčerpávajú životnú energiu.“
  3. Ignorovanie vlastných potrieb
    Podľa Janky Gurníkovej je dôležité načúvať signálom tela a rešpektovať jeho potreby. Ajurvéda nazýva tento fenomén pradžňaparádha, teda „urážka múdrosti“ – vtedy, keď konáme proti vlastnému zdraviu, hoci vieme, že to nie je správne. „Každá z nás to pozná – vieme, že niečo nám škodí, ale robíme to ďalej. Je dôležité uvedomiť si, že všetko má svoje následky,“ vraví.
  4. Žiť stále v rýchlom tempe
    „Ajurvéda sa prispôsobuje dnešnému životnému tempu, ale nemožno ignorovať fakt, že telu aj duši prospieva občasné spomalenie,“ vysvetľuje Janka. „Mnohí ľudia žijú neustále v rýchlom rytme, no ak si nenájdu čas na oddych, prichádza vyčerpanie. Ajurvéda učí, že vyvážené tempo je kľúčom k dlhodobému zdraviu.“
  5. Prílišné zameranie na materiálny úspech
    V ajurvéde má materiálny úspech svoje miesto, avšak nebýva cieľom. „Ženy sa často snažia dosiahnuť úspech vo všetkých oblastiach a byť perfektnými mamami, partnerkami, zamestnankyňami. Ajurvéda nám dáva pravidlo 80/20, kde aspoň 80 % dôležitých návykov stačí dodržiavať pravidelne a už to výrazne skvalitní náš život. Tých zvyšných 20 % môže byť priestorom na občasné porušenie odporúčaní a užívanie si života nie úplne „ajurvédskym“ spôsobom,“ objasňuje.

Ajurvéda Online a budúce plány

Jana Gurníková plánuje naďalej rozširovať svoj projekt Ajurvéda Online – Ajurvéda pre moderné ženy. „Online priestor mi umožňuje osloviť ženy po celom Slovensku a Česku. Do kurzov a webinárov sa mi prihlasujú aj lekárky a zdravotnícky personál, ktorí prichádzajú z rôznych oblastí zdravotníctva. Často ma až prekvapuje, ako veľa zdravotníkov sa zaujíma o túto starobylú náuku, pretože vidia pozitívne účinky holistického prístupu na zdravie človeka,“ vysvetľuje.

Janka v súčasnosti plánuje pripraviť tiež hybridné programy, ktoré prepoja online výučbu s osobnými stretnutiami. Na Slovensku a v Česku je o dané programy stále väčší záujem, čo Janka vníma ako pozitívny signál, že ženy si čoraz intenzívnejšie uvedomujú dôležitosť vnútorného zdravia.

Život v súlade s rytmom prírody

Janka na záver prezrádza príslovie, ktorým sa sama riadi: „Lepšie je robiť veci nedokonalo, ako ich nerobiť vôbec.“ Ajurvéda je predsa o postupnom budovaní dobrých návykov bez tlaku na dokonalosť, čím vytvára základ zdravého života.

Pamätajte, že úspech nie je len o konečnom výsledku, ale aj o ceste, ktorú prekonávame, o lekciách, ktoré sa naučíme, a o schopnosti pokračovať vpred. Takže, akonáhle príde neúspech, nehľadajte ho ako dôvod na zastavenie, ale ako výzvu a príležitosť na zlepšenie. Napríklad aj pomocou ajurvédy.

TS: Jana Gurníková

Martin Petráš

redakcia PremiumNews

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *