V roku 2024 skupina VELUX znížila emisie z vlastnej prevádzky o 11 %, čo predstavuje 60 % zníženie oproti východiskovému roku 2020, čím sa zas o krok priblížila k svojmu cieľovému zníženiu prevádzkových emisií do roku 2030. V oblastiach biodiverzity a cirkulárnej ekonomiky urýchlila svoj pokrok a spustila nové iniciatívy. Už druhý rok po sebe za svoje úspechy v oblasti udržateľnosti získala zlaté hodnotenie od globálnej organizácie EcoVadis. Svoje pokroky zdokumentovala v Správe o udržateľnosti 2024.
Skupina VELUX v roku 2024 zaznamenala stabilné znižovanie emisií z vlastnej prevádzky (rozsah 1 a 2) z 52 kt CO2e v roku 2020 na 21 kt CO2e. Ide o celkové zníženie o 60 % –- z toho 11 % sa dosiahlo v roku 2024 najmä vďaka pokračujúcemu prechodu na obnoviteľné zdroje energie a zlepšeniu energetickej účinnosti vo výrobných závodoch VELUX.
Skupina VELUX v roku 2024 pokračovala aj v úsilí o znižovanie emisií v rozsahu 3 (nepriame emisie súvisiace s prevádzkou spoločnosti) vo svojom hodnotovom reťazci. Emisie rozsahu 3 sa mierne znížili na 1 153 kt CO2e, čo predstavuje 0,53 % pokles v porovnaní s rokom 2023. Je to predovšetkým vďaka úsiliu o obstaranie a začlenenie materiálov s nižším obsahom uhlíka do výrobkov VELUX. Udržateľné získavanie materiálov s dôrazom na minimalizáciu dopadov zahŕňa nielen zvyšovanie recyklovaného a obnoviteľného obsahu v samotných materiáloch, ale aj vytváranie dlhodobých partnerstiev so zodpovednými dodávateľmi. Skupina VELUX uzavrela dlhodobú dohodu so spoločnosťou ArcelorMittal, ktorá zabezpečuje desaťročné garantované dodávky ocele s nižšími emisiami uhlíka.
Posilnenie praktík cirkulárnej ekonomiky a podpora biodiverzity
V súlade s ambíciou skupiny VELUX integrovať cirkulárnosť do celého hodnotového reťazca spoločnosť v roku 2024 iniciovala štyri takéto projekty na rôznych trhoch s cieľom otestovať možnosti obehového podnikania v ponukách pre zákazníkov. Cieľom je získať poznatky o oblastiach, ako sú systémy spätného odberu, renovácie a servis údržby, aby bolo možné tieto služby rozšíriť.
Cirkulárnosť je dôležitým prvkom prechodu k udržateľnejšiemu stavebníctvu. V roku 2024 skupina VELUX začala rozširovať systém spätného odberu v Holandsku s cieľom zvýšiť kvalitu recyklácie skla zo svojich výrobkov. Testovala tiež potenciál renovácie starších okien a začala pilotný projekt poskytujúci rozšírenú ponuku služieb údržby pre svojich zákazníkov, ktorý má za cieľ predĺženie životnosti výrobkov.
V roku 2024 skupina VELUX urýchlila svoje úsilie o ochranu a posilnenie biodiverzity – nevyhnutného základu pre odolné ekosystémy a dlhodobý obchodný úspech. Bola vyvinutá nová metodika na hodnotenie biodiverzity v lokalitách VELUX spolu s katalógom konkrétnych opatrení na zlepšenie miestnych ekosystémov. Prvé hodnotenia na šiestich miestach v Dánsku, Poľsku, Taliansku a Maďarsku vytvorili základ pre budúce zlepšenia.
„Som veľmi rád, že pokračujeme v znižovaní emisií CO2, pretože je to dôležitá úloha pre všetky spoločnosti. Ako líder v kategórii strešných okien máme ambíciu spolu s našimi partnermi presadzovať program cirkulácie, aby sme ďalej dekarbonizovali stavebníctvo. V roku 2024 sme podnikli dôležité kroky na posilnenie cirkulárnosti nášho podnikania a už teraz máme z týchto projektov dobré signály. Ďalším krokom bude zamerať sa na to, ako zaviesť cirkulárnosť v celom našom podnikaní – od návrhu výrobku až po koniec jeho používania – a čo je najdôležitejšie, robiť to spoločne s našimi zákazníkmi. Teší ma tiež, že sme celosvetovo zvýšili počet žien v manažmente na 31 %, čo je dôležitý krok k tomu, aby sa spoločnosť VELUX stala ešte rozmanitejšou a inkluzívnejšou,“ hovorí Lars Petersson, generálny riaditeľ skupiny VELUX.
Ľudia a prevádzka pracovísk
Skupina VELUX dbá na bezpečné a spravodlivé pracovné prostredie pre všetkých a na zabezpečenie nízkoemisnej prevádzky vo svojich pracoviskách. Prihlásila sa do projektu EV100 a v roku 2024 zvýšila podiel elektromobilov v rámci svojho celkového vozového parku o 8,74 %. Ako výrobná spoločnosť kladie veľký dôraz na bezpečnosť a celkovú víziu nulového počtu nehôd. Za cieľ si stanovila do roku 2030 dosiahnuť menej ako jeden úraz na milión pracovných hodín a menej ako 0,2 stratených pracovných hodín na 1 000 pracovných hodín. Podporuje bezpečnosť aj v následných pracovných postupoch pri inštalácii, optimalizuje logistiku a umožňuje jednoduchú recykláciu pre montážnikov poskytnutím obalov z jedného materiálu.
Zodpovedné riadenie spoločnosti
Skupina VELUX sa zaviazala dodržiavať príkladné postupy správy a riadenia spoločnosti. Tento záväzok je v silnom súlade s cieľom modelovej spoločnosti, ktorý vyžaduje, aby spoločnosť konala zodpovedne voči všetkým zainteresovaným stranám a zároveň zabezpečila ziskovosť a nepretržitý obchodný rast. Veľká časť ziskov spoločnosti, ktorá je súčasťou skupiny VKR, smeruje do charitatívnych nadácií, ktoré podporujú projekty v oblasti vedy, životného prostredia, sociálnych projektov a kultúry. Spoločnosť VELUX sa napríklad pripojila ku koalícii stojacej za projektom Children’s Living Places, ktorý vedie organizácia SOS Children’s Villages Denmark. Ide o projekt, ktorého cieľom je reformovať sektor starostlivosti o deti na Ukrajine a pomôcť pri prestavbe domov pre pestúnske rodiny na budovy s nízkou uhlíkovou stopou a zdravšou vnútornou klímou na základe princípov Living Places.
PR: Miriama Tomášiková
redakcia PremiumNews