Za posledných 30 rokov vzrástol počet prípadov kliešťovej encefalitídy vo všetkých endemických regiónoch Európy takmer o 400 % a objavili sa aj nové ohniská nákazy. Aj za posledné desaťročie má výskyt ochorenia rastúci trend. Výnimkou nie je ani Slovensko. V roku 2022 sme na Slovensku zaznamenali najvyšší výskyt prípadov kliešťovej encefalitídy za posledných 60 rokov. Minulý rok bolo podľa Úradu verejného zdravotníctva SR na našom území evidovaných 168 prípadov. Najvyšší výskyt prípadov ochorení bol zaznamenaný v Banskobystrickom kraji, nasledoval Žilinský a Trenčiansky kraj. Najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná u ľudí vo veku od 45 do 54 rokov. Odborníci pri príležitosti Svetového dňa encefalitídy, ktorý si pripomíname každoročne 22. februára, upozorňujú, že riziká tohto ochorenia netreba brať na ľahkú váhu a najúčinnejšou ochranou je prevencia v podobe očkovania.
Kliešte sa začínajú prebúdzať skoro na jar
Kliešťová sezóna začína každoročne s príchodom jari. Keď sa oteplí na päť až sedem stupňov, kliešte začínajú byť aktívnejšie. V súčasnosti kliešťovú sezónu predlžuje zmena klímy, ktorá zvyšuje ich aktivitu až do neskorej jesene. Na vegetácii sa toto obdobie prejavuje kvitnutím vŕb a osík, objavia sa „bahniatka“, ktoré sú signálom, že sa prebúdza aj kliešť obyčajný.
Hrozí riziko zápalu mozgu
Nebezpečenstvo prisatia kliešťa súvisí s rizikom prenosu infekčného ochorenia, ktorým je kliešťová encefalitída, ľudovo povedané „zápal mozgu“. Encefalitída môže byť zapríčinená rôznymi mikroorganizmami, najčastejšie ide o vírusy. Jedným z vírusov, ktorý infikuje mozgové tkanivo, je vírus kliešťovej encefalitídy. Ide o akútne infekčné vírusové ochorenie, ktoré postihuje centrálnu nervovú sústavu. K nákaze u človeka dochádza dva až tri týždne po zaklieštení infikovaného kliešťa alebo po konzumácii nepasterizovaného mlieka či mliečnych výrobkov z infikovaného zvieraťa (najčastejšie ovce).
Ochorenie, na ktoré neexistuje špecifická liečba, sa spočiatku prejavuje zvýšenou teplotou, únavou či bolesťou hlavy a svalov. Druhá fáza je charakteristická príznakmi postihnutia centrálneho nervového systému, akými sú stupňujúca bolesť hlavy, stuhnutie šije, poruchy pamäte, dezorientácia, závraty a svalový tras. V najzávažnejších prípadoch môže ochorenie skončiť úmrtím. Najviac ohrozenou skupinou sú ľudia starší ako 40 rokov. Vyššiu úmrtnosť a dlhodobé následky zaznamenávame u osôb nad 60 rokov života.
Pred kliešťovou encefalitídou chráni očkovanie
Platí zásada, že prisaté kliešte by mali byť odstránené čo najrýchlejšie, keďže vírus kliešťovej encefalitídy sa môže preniesť ihneď po zaklieštení. Riziko ochorenia je možné znížiť používaním repelentov a náležitým oblečením. Vhodné je zvoliť si najmä svetlé oblečenie zakrývajúce väčšiu časť tela a po návrate z prírody je dôležité kompletne sa prezrieť. Kliešť putuje po tele a najčastejšie vyhľadáva miesta, kde je najjemnejšia koža, ako sú záhyby či slabiny. Najúčinnejšou prevenciou je však očkovanie, ktoré sa odporúča absolvovať ešte pred začiatkom jari, teda v tomto období. Slovensko ako krajina má aj najvyšší výskyt potravinových (alimentárnych) infekcií kliešťovej encefalitídy v Európe. Očkovanie aspoň dvoma dávkami chráni pred vírusom bez ohľadu na to, či vírus do tela prenikol prostredníctvom kliešťa alebo nepasterizovaných mliečnych výrobkov.
TS: Daniela Martinčeková
redakcia PremiumNews