Týždeň slovenského filmu uvedie všetky filmy nominované na cenu Slnko v sieti, uctí si aj Miloslava Luthera

Týždeň slovenského filmu je prehliadka filmov nominovaných na národnú filmovú cenu Slnko v sieti za rok 2024, tento rok sa uskutoční už po jedenásty raz. Jej súčasťou sú tradične panely venované reflexii hranej, dokumentárnej a animovanej tvorby, organizátori si tiež uctia režiséra a scenáristu Miloslava Luthera, ktorý si tento rok prevezme cenu Slnko v sieti za Výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre. Týždeň slovenského filmu sa uskutoční v termíne od 22. do 27. apríla.

Týždeň slovenského filmu tento rok prinesie 10 dlhometrážnych hraných, dokumentárnych a animovaných filmov, ktoré boli minulý rok v distribúcii a získali aspoň jednu nomináciu na ceny Slnko v sieti za rok 2024. Ide o hrané filmy Ema a smrtihlav Ivety Grófovej, MIKI Jakuba Kronera, Smršť Petra Bebjaka, Spiaci účet Miloslava Luthera, Vlny Jiřího Mádla a Vojna policajtov Rudolfa Biermanna. Ďalej sa premietnu dokumentárne diela Architektúra ČSSR 58 – 89 Jana Zajíčka, Prezidentka Mareka Šulíka a Wishing on a Star Petra Kerekesa a animovaná snímka Keď život chutí Kristiny Dufkovej. Diváci tiež uvidia 5 nominovaných krátkometrážnych hraných, dokumentárnych a animovaných filmov, konkrétne Ahoj leto Martina Smatanu a Veroniky Zacharovej, Free the Chickens Matúša Vizára, Oči plné piesku Juraja Janiša, Spoveď Rebeky Bizubovej a Tak zajtra Hannah Dale, ktoré budú uvedené v pásme Kraťasy roka 2024. 

„Rok 2024 v slovenskej kinematografii bol najúspešnejším v ére samostatnosti. Na slovenské filmy prišlo 1 505 768 divákov a hrubé tržby po prvý raz prekonali 10 miliónov eur,“ približuje situáciu v slovenskej kinematografii v uplynulom roku Miro Ulman, programový dramaturg Týždňa slovenského filmu. „Medzi nominované filmy na Slnko v sieti sa dostali nielen divácke hity, akými boli MIKI, Vlny alebo Vojna policajtov, ale napríklad aj film Spiaci účet laureáta Slnka v sieti za Výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre Miloslava Luthera, ktorý získal sedem nominácií. Prezidentka sa stala tretím divácky najúspešnejším dokumentom v ére samostatnosti, Wishing on a Star súťažil v Benátkach a  Architektúra ČSSR 58 – 89 mala priaznivú odozvu po uvedení na MFF Karlove Vary. Takže slovenský film je zatiaľ v dobrej kondícii a ukazuje sa, že dokážeme nakrútiť nielen divácky príťažlivé tituly, ale aj také, ktoré dokážu zaujať festivalové publikum.“

K Týždňu slovenského filmu už pravidelne patria aj panelové diskusie zamerané na reflexiu hranej, dokumentárnej a animovanej tvorby Apropo – slovenský film! v koncepcii moderátorky Jeleny Paštékovej. „Autormi projektu Týždeň slovenského filmu, ktorého súčasťou boli od samého začiatku v roku 2015 aj panelové diskusie, boli Peter Dubecký, Marek Leščák a Martin Šulík. Ich zámerom bolo nielen zmapovať filmovú tvorbu na Slovensku, ale aj vytvoriť priestor pre jej odbornú reflexiu a podnietiť dialóg medzi teoretikmi, tvorcami a divákmi,“ hovorí Ulman. „Myslím si, že tento zámer sa nám darí napĺňať aj naďalej. Navyše príspevky sa už nevenujú len hodnoteniu a kritike premietaných filmov, ale aj rôznym špecifickým témam súvisiacim s filmovou tvorbou.“

Panelové diskusie tento rok otvorí stretnutie zamerané na animovaný film, na ktorom vystúpia publicistka a dramaturgička Žofia Bosáková s príspevkom o kontextoch súčasného animovaného filmu a programový riaditeľ MF animovaných filmov Fest Anča Jakub Spevák, ktorý bude hovoriť o svojom festivalovom výbere ANČA. Hosťom bude režisér animovaných filmov a ilustrátor na voľnej nohe Martin Smatana. Na diskusii o hranom filme vystúpia filmová kritička, publicistka a filmová kurátorka Viera Langerová, ktorá prednesie rekapituláciu hranej tvorby za uplynulý rok, a filmová teoretička Zuzana Goleinová, ktorá bude uvažovať o krátkych filmoch, škole a možnostiach debutantov. Hosťom stretnutia bude producent a režisér Rudolf Biermann. Predmetom poslednej diskusie bude dokumentárny film, zúčastní sa jej prekladateľka a filmová bádateľka Mária Ferenčuhová, ktorá sa pokúsi zodpovedať otázku, či počuť ženský hlas v dokumentárnom filme, a východiskom uvažovania dokumentaristu, publicistu a pedagóga Tomáša Hučka bude Čas, ktorý žijeme 2024. Hostkou diskusie bude strihačka a kultúrna manažérka Alexandra Gojdičová. 


Súčasťou prehliadky bude aj Pocta venovaná režisérovi a scenáristovi Miloslavovi Lutherovi pri príležitosti udelenia ceny Slnko v sieti za Výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre. Prehliadka uvedie režisérov film Posledný cocktail (1993), adaptáciu divadelnej hry Sławomira Mrożka, ktorá je výpoveďou o svete, v ktorom žijeme. Autor v nej nekladie len sugestívne otázky, ale hľadá aj odpovede, ktoré bez moralizovania nachádza. Túto Mrożkovu hru o moci, strachu a vydieraní v sfére súčasnej politiky si Miloslav Luther zvolil do programu sám. Ako pri tejto príležitosti hovorí, Posledný cocktail ponúkam nielen symbolicky, ale preto, že je prekvapujúco aktuálny. Mrożkovu absurdnú drámu Veľvyslanec sme v turbulentnej dobe rozpadu Československa vyjadrili v dnes znovu vychytenom dystopickom žánri. Chcem prítomných zaujať a pobaviť filmom, ktorý z mojej tvorby málokto pozná. A zároveň pripomenúť majstrovské dueto Milana Lasicu a Stana Dančiaka, s prispením Anny Javorkovej, Petra Šimuna a ďalších. Prekvapujú iskrivým vtipom, intelektuálnym sarkazmom, provokatívnym duchom a mnohovýznamovosťou. Otvárajú otázky o moci – autoritárskej, brutálnej, zvrchovane agresívnej.“ 

Okrem filmu Posledný cocktail si Luther do programu Týždňa slovenského filmu vybral aj dobovú a rodinnú fresku Útek do Budína (2002) o vášňach, prehrách i sklamaniach hrdinov, ktorí prežívajú svoje dramatické osudy v Prahe, na Slovensku, v Budapešti i vo Viedni na pozadí atmosféry ďalekosiahlych povojnových spoločenských, hospodárskych a politických zmien po rozpade rakúsko-uhorského impéria. Premietne sa režisérsky zostrih filmu z roku 2006, ktorý na DVD nosiči vydal Slovenský filmový ústav. Diváci si budú môcť pozrieť aj Lutherov film Chodník cez Dunaj (1989), digitálne reštaurovaný na pracovisku Slovenského filmového ústavu – Digitálna audiovízia. Ide o tragický príbeh o osudoch mladých priateľov, Slováka a Čecha po vzniku vojnovej Slovenskej republiky a Protektorátu Čechy a Morava, ktorých po obvinení gestapom zo sabotáže spoločné ohrozenie donúti k úteku cez hranice. 

Novinkou aktuálneho ročníka je, že vybrané filmy budú uvedené s audiokomentárom a deskriptívnymi titulkami pre ľudí so zrakovým či sluchovým znevýhodnením. Vybrané filmy sa budú premietať aj s anglickými titulkami. Na filmové predstavenia platí jednotné vstupné 3,00 €, vstup na diskusie Apropo – slovenský film! je voľný. Na prehliadku po jej skončení bude nadväzovať v máji Mesiac slovenského filmu, ktorý uvedie všetky slovenské dlhometrážne filmy v kinodistribúcii v roku 2024.  

Viac informácií o Týždni slovenského filmu nájdete na:

https://www.kino-lumiere.sk/klient-863/kino-241/stranka-9146/informacia-19214

PR: Simona Nôtová

redakcia PremiumNews

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *