Vianočné tradície na Slovensku

S vianočnými sviatkami sa spája množstvo vianočných tradícii a zvykov, ktoré väčšina ľudí dodržiava dodnes. Nenájdeme azda ani jednu rodinu, ktorá by aspoň jeden z vianočných zvykov nedodržiavala. Tradície sa jemne líšia v závislosti od regiónu, keďže ako sa hovorí “Iný kraj, iný mrav”.  Tak čo, ktoré z nasledujúcich vianočných tradícií majú miesto pri vašom štedrovečernom stole?

1. Šupina z kapra

Známym zvykom vo všetkých regiónoch Slovenska je vložiť pod obrus na štedrovečernom stole šupinu z kapra. Tá symbolizuje peniaze a hojnosť a zabezpečuje, aby vám nasledujúci rok nechýbali peniaze. Niektorí ľudia si zvyknú šupinu z kapra vkladať aj do peňaženky.

2. Hádzanie orechov

Rovnako veľmi rozšíreným vianočným zvykom je hádzanie orechov do rohov izieb. Daný zvyk symbolizuje hojnosť v rodine po celý rok.

3. Cesnak, med a oblátka

Oblátka potretá cesnakom a medom je azda to najtradičnejšie pri štedrej večeri. Cesnak nám má zabezpečiť zdravie po celý rok a med to, aby sme boli dobrí  “ako med”.

4. Medový krížik na čelo

Rovnako ako pri oblátke s medom a cesnakom, aj medový krížik na čele symbolizuje zdravie, pokoru a dobrotu. Podľa tradície namočí matka strúčik cesnaku do medu a na čelách ostatných členov rodiny urobí krížik.

5. Krájanie jablka

Pred štedrou večerou sa tradične krája jabĺčko na polovicu. Pokiaľ sa v strede jabĺčka vytvorí hviezda, znamená to, že členovia rodiny budú zdraví. Pokiaľ sa však na jabĺčku vytvorí krížik, rodinu postretne choroba alebo smrť.

6. Tanier navyše

Pri prestieraní štedrovečerného stola sa zvykne prestrieť jeden tanier s príborom navyše. Tento tanier je podľa zvyklostí prestretý pre náhodných pocestných. V niektorých slovenských rodinách prestierajú tanier navyše pre zosnulých členov rodiny.

7. Párny počet tanierov

Pri tanieroch ešte zostaneme. Tento zvyk sa dodržiava iba v niektorých regiónoch Slovenska. Traduje sa, že pokiaľ nebude na štedrovečernom stole párny počet tanierov, na posledného za stolom príde v priebehu roka choroba alebo smrť.

8. Ostrý prípitok

Táto tradícia je bezpochyby jednou z najobľúbenejších. Pred samotnou štedrou večerou sa zvykne naliať prípitok, ktorý pozostáva z tvrdého alkoholu.

9. Pôst

Na štedrý deň by sa mal podľa tradície dodržiavať pôst. Ten by mal trvať do východu prvej hviezdy na oblohe. Pôst symbolizuje prípravu na príchod Ježiša Krista.

10. Zákaz odbiehania od štedrovečerného stola

Matka rodiny by nemala od štedrovečerného stola odbiehať. Všetko čo je potrebné, by malo byť na stole prichystané vopred. Ak treba predsa len ešte niečo priniesť, vsať od stola by mal iný člen rodiny, nie matka.

11. Zapálená svieca na stole

Na štedrovečernom stole by mala horieť svieca, ktorá je symbolom Vianoc. Veriace rodiny si chodia do kostola pre Betlehemské svetlo, ktoré im na svieci horí.

12. Sfukovanie sviece

Vianočným zvykom na Kysuciach je sfukovanie sviece jednotlivými členmi rodiny. Tradícia hovorí, že pokiaľ sa dvíha dym zo sviece rovno, daný člen rodiny bude po celý rok zdravý. Pokiaľ však pôjde dym na bok, očakávať môže zdravotné problémy.

13. Reťaz okolo stola

Obľúbeným vianočným zvykom najmä na východe Slovenska je reťaz obmotaná okolo štedrovečerného stola. Stôl obmotaný reťazou symbolizuje súdržnosť rodiny.

14. Modlitba

Keďže Vianoce sú kresťanským sviatkom, pri štedrovečernom stole by nemala chýbať modlitba. Pred štedrou večerou sa zvyknú modliť aj rodiny, ktoré sa bežne nemodlia.

redakcia PremiumNews

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *