Organizácia WWF Slovensko a spoločnosť LIDL Slovenská republika spustili novú spoluprácu, ktorej cieľom je reálny dopad na ochranu prírody a podporu biodiverzity v našich regiónoch. Spoločne podporia obnovu a ochranu prírodných území, vytvoria biokoridory a zvýšia ekologickú konektivitu naprieč Slovenskom. Sme vysadení na pomoc za lepšiu krajinu, zhodujú sa WWF a Lidl.
Jednou z menej známych, no kľúčových príčin úbytku rastlín a živočíchov, je strata prepojenia medzi prírodnými územiami. Rozdelenie lesov, lúk, mokradí a riek cestami, budovami alebo poľnohospodárskou pôdou bráni mnohým druhom v ich prirodzenom pohybe, rozmnožovaní či hľadaní potravy.
„Dôležité ekologické mosty môžeme budovať aj v rámci menších území. Prepojením zelených plôch, obnovou brehových porastov pozdĺž riek, podporou rozmanitosti lúk či výsadbou drevín zlepšíme ekologickú konektivitu krajiny a zvýšime jej rozmanitosť,“ uvádza riaditeľka WWF Slovensko Miroslava Plassmann.
Vzájomná spolupráca WWF Slovensko so spoločnosťou LIDL Slovenská republika prinesie v priebehu tohto roka výsadbu 460 pôvodných drevín v piatich lokalitách po celej krajine. Tieto výsadby pomôžu chrániť brehy riek, zlepšia podmienky pre vodné organizmy a prispejú k znižovaniu dopadu klimatických zmien. Stromy a kry budú vysadené pozdĺž riek Hron, Ipeľ, Dunaj, ale aj v lokalitách pri rieke Kľak a Latorica.
Ďalšou aktivitou projektu je ochrana a starostlivosť o biodiverzitne hodnotné lúky. Správnou starostlivosťou vo vybraných lokalitách sa zabezpečí lúčna rozmanitosť, ochrana vzácnych rastlín a tiež podpora voľne žijúcich včiel, motýľov, pestríc a ďalšieho opeľujúceho hmyzu.
Projekt „Prepojená krajina“ je súčasťou širšej spolupráce medzi WWF (Svetovým fondom pre ochranu prírody) a Lidl International, ktorá sa rozbieha od roku 2024 v 31 krajinách.
Ako dopĺňa generálny riaditeľ slovenského Lidla Ivan Udiljak: „Som rád, že aj na Slovensku môžeme prostredníctvom viacerých aktivít priniesť riešenia pre podporu biodiverzity. Dôležitou súčasťou spolupráce bude aj vzdelávanie našich zamestnancov v oblasti ochrany prírody a ich aktívne zapojenie do aktivít v teréne.“
Spojením síl pri výsadbe drevín, obnove brehovej vegetácie a starostlivosti o lúky sa podarí zlepšiť podmienky pre množstvo vzácnych rastlinných a živočíšnych druhov. Projekt sa sústreďuje nielen na veľké prírodné oblasti, ale aj na menšie riešenia s prínosom pre miestnych obyvateľov.
PR: Tomáš Bezák
redakcia PremiumNews