Život bez pečene? Nemožné. Postarajte sa o ňu skôr, než bude neskoro

Každý rok si 19. apríla pripomíname Svetový deň pečene. Je to nenahraditeľný orgán a zároveň jeden z najdôležitejších orgánov v ľudskom tele. Pečeň je zodpovedná za viac ako 500 dôležitých funkcií v tele. Funguje ako filter, ktorý spracováva živiny, detoxikuje škodlivé látky a reguluje energetický metabolizmus. Staráme sa o ňu, alebo jej význam podceňujeme? Ako by mala vyzerať výživa, aby pečeň fungovala správne?  

Ak by sme sa mali v skratke pozrieť na tri super funkcie pečene, sú to:

Centrálny orgán látkovej premeny – metabolizmu.
Odbúravanie nepotrebných splodín z tela.
Recyklácia – využitie splodín metabolizmu na ďalšie účely. 

„Pečeň zohráva v našom tele kľúčovú úlohu a plní viacero funkcií. V prvom rade je akousi továrňou. Zohráva kľúčovú úlohu v metabolizme cukrov, tukov a bielkovín, a zaisťuje spracovanie všetkého, čo prichádza zo zažívacieho traktu, čo zjeme, ako aj ďalších signálov prichádzajúcich od črevného mikrobiómu. Pečeň prichádzajúce živiny spracováva, ukladá alebo posiela ďalej k ostatným životne dôležitým orgánom. Rovnako vytvára dôležité bielkoviny a faktory zrážania krvi. Je úložiskom pre jednotlivé stavebné prvky, vitamíny a stopové prvky. Zároveň plní dôležitú úlohu z hľadiska detoxikácie a tvorby žlče. Významne sa tiež podieľa aj na imunite a jednotlivých imunitných pochodoch,“ hovorí MUDr. Daniel Ján Havaj, internista a hepatológ z Internej kliniky SZU, Fakultnej nemocnice s poliklinikou F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

Hlavné príčiny stukovatenia pečene a ohrozené skupiny ľudí

Napriek jej úžasným regeneračným schopnostiam čelí v súčasnosti obrovským výzvam – najmä v dôsledku zmien v stravovaní a životnom štýle. Žijeme v dobe, keď sú vysokospracované potraviny dostupné na každom kroku. Rafinované cukry, umelé sladidlá, nadbytok tukov a prídavné látky, zaplavujú pečeň a nútia ju pracovať nad rámec jej prirodzených schopností. Výsledkom je čoraz častejší výskyt steatotického ochorenia pečene spojeného s metabolickými dysfunkciami (MASLD – metabolic dysfunction-associated steatotic liver disease).

Aké sú hlavné príčiny stukovatenia pečene a ktoré skupiny ľudí sú najviac ohrozené? „Stukovatenie pečene môže byť spôsobené rôznymi faktormi, pričom najčastejšími sú nadhmotnosť a obezita. Spojené je tiež s diabetom prvého a druhého typu. K stukovateniu prispievajú aj konzumácia alkoholu, sladených nápojov a potravín, ktoré radíme do kategórie takzvaných ultraprocesovaných. Za stukovatením pečene sa v zriedkavých prípadoch môže skrývať aj vírusová hepatitída, poliekové poškodenie alebo vzácne genetické ochorenia,“ hovorí MUDr. Havaj.

Ako chorú pečeň majú Slováci?

Ochorenia pečene sú podľa slov MUDr. Havaja vo svete časté. Postihujú 1,5 miliardy ľudí a sú jednou z najvýznamnejších príčin úmrtí. „Z epidemiologickej štúdie uverejnenej v prestížnom medicínskom časopise Lancet vieme, že Slovensko drží smutné prvenstvo vo výskyte cirhózy pečene a zároveň práve cirhóza pečene, čiže finálne štádium ochorenia pečene, je najčastejšou príčinou úmrtia u ľudí vo veku medzi 25 až 54 rokov.“ 

Ochorenia, ktoré vedú k cirhóze a samotná cirhóza, sú takým tichým zabijakom. Pečeň nebolí a človek preto nevie, že má chorú pečeň, a to až do fázy, kým sa neobjavia prvé príznaky takzvanej dekompenzovanej cirhózy – zmätenosť, žlté sfarbenie očí, voda v bruchu alebo krvácanie z pažeráka.

„Práve preto je dôležité ochorenia pečene včas identifikovať a predchádzať im. Dôležité je zaujímať sa o svoje zdravie, zdravý životný štýl a zamerať sa na skupinu ľudí, ktorí sú v najväčšom riziku. Včasná identifikácia fibrózy umožnuje včasné začatie liečby, čo zabráni ďalšej progresii ochorenia. Spoločným menovateľom najčastejšej príčiny ochorení pečene je steatotická choroba pečene. Tá zahŕňa niekoľko rôznych etiológií, kde tú najväčšiu skupinu predstavuje steatotická choroba pečene asociovaná s metabolickou dysfunkciou (MASLD). Na základe svetových dát vieme, že postihuje zhruba 30 percent populácie.“ 

Podľa slov MUDr. Havaja v projekte SIRIUS vyšetrili 4 528 pacientov. Išlo o ľudí z veľkých miest aj malých obcí a vďaka tomu sa darí budovať portrét o chorobách pečene na Slovensku. „V projekte stále pokračujeme, aby sme získali čo najreálnejší obraz, ako to na Slovensku vyzerá. Na základe dosiaľ získaných dát vieme, že 48 % vyšetrených pacientov trpí nadhmotnosťou a 34 % trpí obezitou. Keď sme sa na túto rizikovú populáciu pozreli z pohľadu ochorení pečene u pacientov s nadhmotnosťou, malo pečeň stukovatenú 43 %, 25 % malo MASLD a zhruba 9 % malo už aj určitý stupeň fibrózy. V skupine pacientov s obezitou, teda s BMI nad 30, malo pečeň stukovatenú 34 %, MASLD 52 % a fibrózu až 20 %.“

Ochorenia pečene vo všeobecnosti prebiehajú bez väčších príznakov, preto sa označujú aj ako tichí zabijaci. Pôsobia dlhé roky. Trvá roky, kým vznikne fibróza a pokročilá fibróza alebo cirhóza. Môže to trvať 15 až 20 rokov.

Čo pečeni pomáha a čo jej škodí?

Ako bolo spomenuté, pečeň je v dnešnej dobe vystavená obrovským výzvam – najmä v dôsledku zmien v stravovaní a životnom štýle. Ktoré faktory výživy a životného štýlu najviac prispievajú k zdraviu pečene a ktoré naopak podporujú vznik steatózy?

„Faktory životného štýlu, ktoré chránia pečeň pred chronickými ochoreniami, sú správna strava podľa zásad odporúčaní pre zdravé stravovanie a zdraviu prospešná výživa. Vyvážená strava musí obsahovať prevahu rastlinných zložiek, musí byť bohatá na zeleninu, ovocie, celozrnné obilniny, bielkovinové zdroje, ktoré majú nízky obsah tukov a nasýtených mastných kyselín a prevahu esenciálnych mastných kyselín (omega 3 a omega 6). K vyváženosti patrí obmedzený príjem cukrov, najmä fruktózy, nasýtených a transmastných kyselín, ako aj vysoko spracovaných potravín, (ultra processed food, UPF). Sú to potraviny bohaté na tuky, cukry a soľ. Všetky tieto potraviny podporujú vznik steatózy pečene, najmä pri ich systematickej konzumácii,“ hovorí Doc. MUDr. Peter Minárik, PhD, MSc, MPH, gastroenterológ a výživový špecialista.  

Vyvážená strava by mala podľa jeho slov obsahovať aj optimálny príjem soli, ktorý by nemal presiahnuť 5 gramov denne. Táto zásada sa týka aj zdravých ľudí, avšak pacientov s pečeňovou steatózou alebo artériovou hypertenziou sa týka dvojnásobne. 

Veľmi dôležitým opatrením je udržiavanie optimálnej telesnej hmotnosti a zábrana nechceného a neželaného priberania telesnej hmotnosti, najmä telesného tuku, ktorý sa takmer vždy spája so zvýšenou akumuláciou tuku v pečeni. „Obezita je veľmi významným rizikovým faktorom MASLD a v opačnom garde je možné povedať, že už päť až 10-percentné zníženie zásob telesného tuku dokáže znížiť obsah tuku a zlepšiť funkcie pečene,“ hovorí docent Minárik. 

Znížiť množstvo tuku v steatotickej pečeni môže aj pravidelná fyzická aktivita, a to tak formou aeróbnych cvičení (chôdza, beh, bicykel, plávanie), ako aj pomocou silového tréningu (obe formy fyzickej aktivity znižujú akumuláciu tuku v pečeni a zlepšujú pečeňový metabolizmus). 

„Veľmi dôležitým faktorom životného štýlu je vylúčenie alebo obmedzenie alkoholu. Dlhodobé nadmerné pitie alkoholu spôsobuje alkoholové poškodenie pečene. Čo sa konzumácie alkoholu týka, odporúča sa úplná abstinencia alebo len striedma konzumácia. Medzi ďalšie ochranné faktory vo vzťahu k pečeni patrí prevencia infekčných hepatitíd, čiže vakcinácia proti hepatitíde A a B. Platí to predovšetkým pre ľudí, ktorí patria do rizikových skupín, a takisto aj bezpečné praktiky prevencie hepatitídy C. Dôležité je takisto aj vyhýbanie sa hepatoxickým látkam, užívanie liekov výlučne podľa predpisu lekára, vyhýbanie sa nadmernému množstvu užívania analgetík a obmedzenie vystavenia sa škodlivým chemikáliám, pesticídom a toxickým bylinám.“

Keď už má pacient diagnózu diabetes mellitus alebo obezitu, prípadne artériovú hypertenziu, či vysoký LDL cholesterol, tak kontrola a manažment týchto zdravotných stavov takisto prispieva k zlepšeniu steatózy pečene alebo jej zdraviu. 

Dôležitým faktorom je podľa slov docenta Minárika tiež dostatočný spánok a zvládanie stresu, pretože chronický stres a nedostatok spánku môžu nepriamo ovplyvniť zdravie pečene prostredníctvom metabolických a hormonálnych vplyvov. 

No a, samozrejme, dôležitý je dostatočný príjem tekutín. Dostatočná hydratácia podporuje celkový metabolizmus a detoxikačné procesy. 

Keď sa pozrieme na škodlivé vplyvy na pečeň, tak je to predovšetkým systematická konzumácia alkoholu (nemusí ísť pritom o alkoholizmus alebo systematické opíjanie sa), obezita, cukrovka, stres, lieky, vírusy a toxické látky z prostredia.  

Vyšetrenie pečene

Stukovatenie pečene je podľa slov MUDr. Havaja pomerne ľahko zistiteľné pomocou bežnej sonografie. „Dnes ľudia absolvujú sonografiu veľmi často. V súčasnosti už sonografia nie je výlučnou doménou rádiológov, ale základnú sonografiu vedia spraviť praktickí lekári, internisti, gastroenterológovia. Dá sa povedať, že sonograf sa stáva novodobým fonendoskopom lekára.“ 

Existujú, samozrejme, aj špecializovanejšie metódy, ako je elastografické vyšetrenie, či už pomocou transientnej elastografie, elastografie pomocou špeciálneho USG alebo MR. Tieto zariadenia však majú hlavný význam v diagnostike tuhnutia fibrózy. Na to, aby lekár zistil, že pečeň je stukovatená, postačuje bežné sono. Dôležité je ďalej pátrať, aké to predstavuje riziko a ako to možno ovplyvniť. 

Toto riziko vyplýva zo skupiny takzvaných kardiometabolických rizikových faktorov. To znamená, či má pacient cukrovku, či trpí nadhmotnosťou a obezitou, či má alebo sa lieči na vysoký krvný tlak a cholesterol. „Všetko toto označujeme ako kardiometabolické rizikové faktory. Ak má pacient stukovatenú pečeň a má nejaký z týchto kardiometabolických rizikových faktorov, hovoríme, že má MASLD a treba byť v strehu, lebo tento pacient môže progredovať do fibrózy,“ hovorí MUDr. Havaj.

Pečeň najmä v prvotných štádiách ochorenia nebolí. Čo môže človeku napovedať, že s ňou niečo nie je v poriadku? „Často pacienti vyhľadajú a absolvujú sonografiu, pretože pociťujú bolesť pod pravým rebrovým oblúkom, vylúči sa prítomnosť žlčových kameňov a na samotnej pečeni sa nezistí nič. Alebo naopak, zistí sa stukovatenie, ktoré ale nie je príčinou bolesti. Príznaky, ktoré by mohli odzrkadľovať to, že je niečo s pečeňou, v úplne včasnej fáze nie sú. Neskôr, keď už má pacient pokročilú fibrózu alebo cirhózu, môže dôjsť k ožltnutiu, nárastu obvodu brucha, lebo sa v ňom začne tvoriť voda, zmätenosti, inverzii spánkového režimu či nadmernej únave, alebo krvácaniu z pažeráka. To už sú prejavy takzvanej dekompenzovanej cirhózy. Keďže včasné štádiá ochorení pečene človek sám nerozpozná, je potrebné ich aktívne vyhľadávať v rámci skríningu, napríklad počas preventívnych prehliadok. V tom sú nám veľmi nápomocní naši kolegovia, praktickí lekári,“ hovorí MUDr. Havaj. 

MASLD je multisystémové ochorenie

MASLD je multisystémové ochorenie, pacienti ktorí trpia na MASLD, mávajú obvykle zároveň celý rad kardiometabolických ochorení úzko súvisiacich s inzulínovou rezistenciou a metabolickým syndrómom, a to predovšetkým obezitu, diabetes mellitus 2. typu a dyslipidémiu. „Absolútna väčšina pacientov, ktorí trpia na obezitu, má zároveň aj diagnózu MASLD. Ďalšie ochorenia, ktoré idú často a takmer vždy spolu s MASLD, sú ateroskleróza, kardiovaskulárne ochorenia rôzneho typu a štádia, lipomatóza pankreasu a žlčníkové kamene. To je také koleso rôznych ochorení, ktorým sa spolu hovorí metabolický syndróm. MASLD postihuje 70 – 90 percent pacientov s obezitou alebo diabetes mellitus 2 typu. 51 percent pacientov s MASLD má obezitu, 23 percent cukrovku, 69 percent poruchu metabolizmu tukov (hyperlipidémiu), 39 percent artériovú hypertenziu, 43 percent metabolický syndróm. Metabolický syndróm sa diagnostikuje, keď sú prítomné tri z týchto piatich zložiek – hyperglykémia, abdominálna obezita, znížený HDL cholesterol, artériová hypertenzia, zvýšené triacylglyceroly (TAG),“ hovorí docent Minárik. 

Na druhej strane je dôležité konštatovať aj to, že takmer 20 percent pacientov s MASLD je štíhlych a 41 percent nemá obezitu (to znamená, že má normálnu hmotnosť s BMI 20,0 – 24,9) alebo pre-obezitu/nadváhu (s BMI 25,0-29,9). Väčšinou majú títo pacienti iné rizikové faktory, predovšetkým poruchy metabolizmu tukov. 

Výsledky viacerých klinických štúdií potvrdili, že pacienti, ktorí trpia na MASLD, majú častejšie náhle kardiovaskulárne príhody (infarkt myokardu, mozgová cievna príhoda), alebo trpia kôrnatením tepien (ateroskleróza).  

Detox, diéta a ďalšie populárne kúry

Existuje niekoľko terapeutických prístupov v liečbe steatotickej choroby pečene. Tu si opäť treba uvedomiť, že s týmto ochorením súvisia aj komorbidity, teda ochorenia, ktoré sa paralelne vyskytujú pri tomto ochorení. „Základným terapeutickým prístupom je redukcia telesnej hmotnosti nenásilným a udržateľným spôsobom, v prípade potreby s podporou farmakoterapie a v odôvodnených prípadoch aj bariatrickej chirurgie (chirurgia obezity). Ďalej je to liečba cukrovky 2. typu a kardiovaskulárnych rizikových faktorov. Ak už človek má aj zvýšené tzv. pečeňové testy, tak medikamentózna liečba zameraná na pečeň je plne indikovaná. Existujú lieky, ktoré dokážu podporiť regeneráciu pečeňových buniek, stabilizovať bunkové membrány a napomáhať zlepšeniu metabolizmu pečeňových buniek,“ hovorí docent Minárik. 

Pokiaľ ide o detox: jednou zo základných funkcií pečene je detoxikácia. Samotná pečeň patrí medzi najdôležitejšie detoxikačné orgány tela. Detoxikácia v pečeni prebieha podľa slov docenta Minárika vo dvoch hlavných fázach. V prvej (tzv. modifikácia) pečeňové enzýmy, predovšetkým zo systému cytochrómu P450, chemicky upravujú toxíny. V druhej fáze (konjugácia) sa tieto modifikované zlúčeniny ďalej spracovávajú na formy rozpustné vo vode, tak aby sa mohli vylúčiť močom alebo žlčou. Tieto dobre regulované biochemické dráhy nepretržite pracujú na ochrane organizmu pred endogénnymi toxínmi aj toxínmi z prostredia. Zdravá pečeň sa detoxikuje udržiavaním rovnováhy enzýmov a antioxidantov. Ak pečeň nie je preťažená nadmerným príjmom škodlivých látok, jej prirodzené detoxikačné procesy sú zvyčajne viac než dostatočné.

„Pokiaľ ide o detox alebo viaceré populárne detoxikačné kúry pre pečeň, napriek ich popularite sa vo viacerých recenziách a odborných posudkoch zistilo, že tieto programy nezvyšujú detoxikačné procesy pečene. Niektoré formy „detox“ procedúr môžu byť dokonca aj zdravotne rizikové. Niektoré extrémne pôstne protokoly môžu organizmus pripraviť o dôležité živiny, narušiť normálny metabolizmus alebo dokonca zaťažovať pečeň, ak sú v nich obsiahnuté škodlivé zložky. Najlepším spôsobom ochrany a podpory pečene je vyvážená zdraviu prospešná strava, veľmi striedmy alebo ideálne žiadny príjem alkoholu, pravidelná fyzická aktivita a vyhýbanie sa pôsobeniu pečeňových toxínov,“ dodáva docent Minárik.

Pečeni pomôžu aj fosfolipidy

Pečeni postihnutej MASLD pritom môžeme pomôcť fosfolipidmi. Siahnuť môžete po voľnopredajnom lieku Essentiale ® 300 mg, ktorý obsahuje esenciálne fosfolipidy – prírodné látky blízke fosfolipidom, ktoré sa prirodzene vyskytujú v ľudskom tele. Esenciálne fosfolipidy obsahujú nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú súčasťou bunkových membrán, a ich užívanie prispieva k regenerácii a lepšej funkcii pečeňových buniek. Tým celkovo zlepšujú metabolické procesy v pečeni. Hlavnou výhodou esenciálnych fosfolipidov je ich veľmi dobrá znášanlivosť a minimálne vedľajšie účinky.

Essentiale® 300 mg je liek na vnútorné použitie. Obsahuje esenciálne fosfolipidy. Pozorne si prečítajte písomnú informáciu pre používateľa.

PR: Andrea Hinková

redakcia PremiumNews

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *