Známe osobnosti si prišli pozrieť film o rozdelení Československa. Aká bola premiéra tragikomédie A máme, čo sme chceli?

A máme, čo sme chceli je slovensko-kanadský film o rodine, vlasti a situáciách, v ktorých sa človek rozhoduje medzi zlou a horšou možnosťou. Je o chybách, ktorých sa dopúšťame a ktoré majú ďalekosiahle dôsledky na naše životy. 

Rozdelenie Československa je svetovým unikátom. Je akousi štúdiou toho, či sa dá rozdeliť bez násilia a ako to následne ovplyvní nielen oba štáty, ale hlavne oba národy. Film divákom ukazuje, že v živote nemusia byť veci čierne alebo biele, ale môžu mať tisíce odtieňov a na jednotlivé situácie sa dá pozerať z mnohých uhlov. Pripomína tiež našu minulosť, na ktorú sa mnohí snažia aktívne zabúdať. 

Tragikomédiu A máme, čo sme chceli prvým slovenským divákom predstavila početná slovensko-česko-kanadská delegácia. Nechýbal v nej režisér Michal Kunes Kováč, autori scenára Maroš Hečko a Tomáš Dušička, herci Ady Hajdu, Anka Šišková, Daniel Fischer, Jana Kovalčiková, Judit Pecháček, Dávid Hartl, Jan Budař, Gregor Hološka aj kanadská herečka Rachel Kramer, producent Tibor Búza, výkonná producentka Ctibora Lenko Bley, umelecký maskér Juraj Steiner a ďalší. Česká herečka Eva Holubová, ktorá hrá v snímke jednu z hlavných úloh, síce premiéru nestihla, so slovenskými kolegami sa však zvítala aspoň na after party po filme.

Na tragikomédiu, odohrávajúcu sa na Silvestra roku 1992, teda v posledný deň Československa, boli zvedavé mnohé známe tváre zo slovenského šoubiznisu. Film si na slávnostnej premiére prišli pozrieť Zdena Studenková s partnerom, dirigentom Branislavom Kostkom, Anna Jakab Rakovská, Dominika Kavaschová, Andrea Bučko, Dorota Nvotová so synom, Broňa Kováčiková, Iveta Malachovská, Lenka Šóošová, Nora Krchňáková, Lucia Forman Habancová, Václav Mika, Jozef Oklamčák a ďalší.

Slovenskí diváci si film budú pozrieť v kinách od 19. októbra. V slovenskej predpremiére ho 11. októbra uvedie prešovský filmový festival POCITY.

A máme, čo sme chceli je prvým celovečerným hraným filmom slovenského režiséra Michala Kunes Kováča. 

„Tému tohoto filmu vo všeobecnosti považujem za nesmierne dôležitú, najmä v dnešnej roztrieštenej a polarizovanej spoločnosti. Postavy v príbehu sa rozhádajú, presne ako v akejkoľvek slovenskej rodine počas nejakej oslavy dnes. Každý kričí svoju pravdu, považuje ju za fakt, dokáže sa za ňu pobiť. Ale je bytostne dôležité, aby dokázal aj počúvať. Cez malú rodinu z Banskej Bystrice, ukazujem veľké geopolitické a sociálne zmeny, keď sa rozdeľovalo Česko-Slovensko. Postavy som vybudoval pestro a uveriteľne tak, ako som ich poznal vo svojej rodine a okolí. Každá postava sa opiera o skutočného člena mojej rodiny, tak, že sa divák dokáže na nich bez problémov napojiť. Je to pre mňa dojímavá rodinná dráma, v ktorej je ťažká téma podaná empaticky, s ľahkosťou a ľudskosťou, kde nechýba humor a bizarné situácie. Vďaka skvelému obsadeniu hercov, ktorí naplno vložili svoju dôveru do mojich rúk, je tento film hlbokým a intímnym pohľadom do útrob rodiny Varchalovcov. No najviac vo mne rezonuje priam antický vzťah otca a syna. Neustále premýšľam, ako by som reagoval ja, “ hovorí režisér filmu Michal Kunes Kováč.

Deň, keď sa menil osud jednej krajiny a jednej rodiny 

Na Silvestra, len pár hodín pred rozpadom Československa, sa rodina Varchalovcov stretáva pred kostolom v Banskej Bystrici, aby spoločne pokrstili malú Zuzku, dcéru Petra (Daniel Fischer) a Heleny (Judit Pecháček). Peter však krst zmešká, pretože sa mu do rúk dostal spis jeho otca Daniela (Ady Hajdu), z ktorého sa dozvedá, že otec bol vedený ako agent ŠtB. Medzičasom sa v bratislavskom internáte vedľa seba zobúdzajú kanadská študentka Charlie (Rachel Kramer) a Petrov brat Michal (Dávid Hartl). Michal pozýva Charlie do Banskej Bystrice, aby spolu s jeho rodinou oslávila príchod nového roka. Keď Peter konečne dorazí domov, okamžite konfrontuje otca Daniela so svojim objavom. Danielovo srdce to však nezvládne a dostáva infarkt. Život mu zachráni rýchly zásah rodinného priateľa (Bolek Polívka) a zvyšku rodiny (Eva Holubová, Anna Šišková, Jana Kovalčiková, Jan Budař). Slávnostný večer sa uberá úplne iným smerom, ako sa pôvodne mal. 

Trailer k filmu

Na filme spolupracoval jeden z najúspešnejších kanadských producentov Don Carmody, ktorý je držiteľom Oscara za film Chicago a David Cormican z DCTV.

„Skutočnosť, že jeden národ sa dokáže pokojne rozdeliť na dva, je svetlom nádeje pre zvyšok sveta, ktorý sa momentálne zmieta v mnohých nepokojoch a napätiach. Je tiež pripomienkou sily odpustenia a lásky, ktorá dokáže zvíťaziť nad strachom, chamtivosťou a egom,“  hovorí kanadský producent filmu David Cormican.

Autormi scenára sú Maroš Hečko (Amnestie, Kandidát), Tomáš Dušicka (Invalid, Najväčší Slovák, Slovenský Panteón) a David Cormican (Northern Rescue, Arthur C. Clarke’s Venus Prime). 

Producentom tragikomédie A máme, čo sme chceli je Tibor Búza z B PRODUCTION, v spolupráci s Marošom Hečkom a Petrom Veverkom z AZYL Production. Diváci film v kinách uvidia v distribúcii spoločnosti BONTONFILM.

Film finančne podporil Audiovizuálny fond a TELEFILM Canada.

Réžia Michal Kunes Kováč Scenár Maroš Hečko (Amnestie, Kandidát), Tomáš Dušička (Invalid, Najväčší Slovák, Slovenský Panteón), David Cormican (Northern Rescue, Arthur C. Clarke’s Venus Prime) Kamera David Hofmann (Grand Prix) Hudba Steph Copeland Architekt Pavol Andraško (Pouta, Nech je svetlo) Kostýmy Zuzana Bambušek Krejzková (Krajina ve stínu, Amnestie) Masky Juraj Steiner (Eva Nová, Hovory s TGM) Strih Matej Beneš (Amnestie, Kandidát) 

Produkcia B PRODUCTION (SK), AZYL Production (SK), RTVS (SK), DCTV (CAN) Koproducent Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS), Producenti Tibor Búza, B PRODUCTION (Sedem zhavranelých bratov, Učiteľka), Maroš Hečko a Peter Veverka, AZYL Production (Invalid, Slovo, Zátopek), David Cormican, DCTV  (Tokyo Trial, Tulipani: Love, Honor & a Bicycle) Výkonní producenti Ctibora Lenko Bley (Známi neznámi) a Don Carmody (Resident Evil, Polytechnique, Chicago), Jane Beaubien (Lucky Day, Death of a Ladies Man)

PR: Lucia Muráriková